Загальні риси природних умов.
Мета: Сформувати в учнів картографічну, інформаційну, творчу компетентності; узагальни уявлення про особливості природних рис Чорного моря ; систематизувати знання учнів про природно-ресурсний потенціал моря; продовжити виховання екологічного світогляду учнів.
Обладнання: Фізична карту світу, фізична
карта України , краєвиди Чорного моря.
Очікувані результати: Після цього уроку
учні зможуть: називати розміри, глибини, елементи берегової лінії Чорного й
Азовського морів; характеризувати природні умови морів; пояснювати причини
наявності сірководню в Чорному морі; показувати на карті найбільші острови,
півострови, коси, затоки, протоки й течії; робити висновки щодо стану природних
ресурсів Чорного й Азовського морів, проблем їх використання та охорони.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І) Організаційний момент.
Перевірка готовності до уроку,повідомлення теми, мети
уроку.
ІІ)Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Бесіда за
запитаннями:
1.) Що ми
називаємо морем? Чим море відрізняється від океану?
2) Чим відрізняються внутрішні моря від окраїнних?
3) Що таке солоність води, у яких одиницях вона вимірюється?
4) Які види
руху води в океані ви знаєте? Що називають « річкою в океані?»
5) Які моря омивають Україну ?
6) Яка довжина морських кордонів України?
7) З якими державами Україна межує морем?
8) Коротко охарактеризуйте берегову лінію України?
9) Поясніть
твердження «Держави, чия територія омивається морями мають вигідне положення».
ІІІ) Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Розповідь вчителя
в супроводі мультимедійної презентації
-Протягом наступних уроків ми будемо знайомитись з
природними особливостями морів,води яких омивають Україну. Кожне море є
природним комплексом, у якому як і у суходільних комплексах, усі компоненти
тісно взаємопов’язані та взаємообумовлені. Цей зв'язок компонентів Чорного моря
стане предметом нашого сьогоднішнього уроку. А головне, ми вирішимо важливе
питання пов’язане з екологічним станом Чорного моря (постановка проблемного
питання)
IV) Вивчення нового матеріалу
1.
Виступ учня –
«Географа» з випереджуючим завдання:
«Географічне положення Чорного моря»
На півдні України розташована глибоководна океанічна западина, заповнена
водами Чорного моря, яке з'єднане з мілководним Азовським морем. Ці внутрішні
моря Атлантичного океану віддалені від основної акваторії і тому мають багато
відмінностей у властивостях вод та особливостях органічного світу.
(Під час виступу учні записують основні відомості:
L сх.-зх = 1167 км, l пн.-зх= 624км, S=422 тис.км 2;
Гл . сер.- 1271 м,мах=2245м; lб.л.=4090 км,з них у кордонах України – 1540
км.
2. Завдання:
Скориставшись картами атласу, назвіть такі об’єкти на
території України пов’язані з Чорнем морем:
а)Найбільший півострів (Кримський);
б)Найбільші затоки (Карткінітська, Феодоська, Ягорлицька,
Джарилгацька);
в) Найбільші острови (Джарилгач, Зміїний, Березань).
3) Розповідь вчителя
“Історія утворення Чорного моря. Геологічна будова дна.”
Здавна Чорне море вважалось непривітним та
негостинним. Це пояснює походження його першої назви – “Pontos Axeinos”
(Негостинне море). Коли ж під час грецької колонізації мореплавство тут дещо
пожвавилось, то і назва змінилась: з того часу воно стало називатись “Pontos
Euxenius” (Гостинне море). Пануючи на Чорному морі, греки вели торгівлю з
Іраном, Середньою Азією і Східною Європою. Наступниками греків у чорноморській
торгівлі були генуезці. Під час турецького панування Чорне море опустіло –
шторми і тумани лякали турецьких мореплавців, які дали морю у 13 ст. назву
Караденіз (“Kara Deniz”, Чорне – тобто Погане море). На північному сході Керченською протокою
сполучається з Азовським морем, на південному заході протокою Босфор — з
Мармуровим морем.
Виникнення Чорного моря пов’язане з
тектонічними перетвореннями, що відбулися на початку третинного періоду у
східному районі Середземного моря. Ще у ранньому пліоцені увесь понтійський
простір був частиною великого прісноводного озера, яке виникло внаслідок поділу
Сарматського моря на окремі басейни. Пізніші зміни перетворили басейн
майбутнього Чорного моря у самостійне озеро, однак на межі пліоцену і
плейстоцену відбулися останні вертикальні переміщення ділянок земної кори,
внаслідок чого море набуло теперішніх обрисів та глибини. На початку
четвертинного періоду подальші тектонічні зміни надали остаточну форму
берегової лінії і перетворили річкову долину Босфора у протоку.
4) Завдання:
За допомогою карти атласу визначте, які річки впадають до
Чорного моря(Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро).
5) Розповідь вчителя:
“Кліматичні умови Чорного моря”
6) Виступ учня з випереджуючим завданням:
“Органічний світ Чорного моря”, супроводжується демонстрацією
ілюстрацій.
Розповідь учня – «Біолога»:
У Чорному морі рослинний і тваринний світ у верхньому
горизонті, збагаченому киснем. Загалом у морі налічується понад 620 видів
рослин і 2 тис. видів тварин. Більшість рослин — це донні та планктонні
водорості. Поширені бурі водорості, червона водорость цераріум. Із 160 видів
чорноморських риб найпоширенішими є кілька, ставрида, хамса, камбала-калкан,
кефаль, білуга, сарган, оселедець; бички, морський окунь, султанка. У Чорному
морі також живуть далекосхідний лосось (горбуша), балтійська тріска, японська
рибка айю, два види американських риб — смугастий окунь і сталевоголовий
лосось, які оселилися тут нещодавно.. До ссавців Чорного моря належать
тюлень-монах і три види дельфінів: афаліна, білобочка й азовка. Найбільший
дельфін — афаліна, трохи менший — білобочка, а найменший — азовка. Жителями
дельфінаріїв та океанаріїв зазвичай стають афаліни.
Обговорення проблеми в загальному
колі
Учні в загальному колі обговорюють відповіді на
запитання:
-
Якими є особливості
рослинного й тваринного світу Чорного моря?
-
Із чим була
пов'язана висока продуктивність Азовського моря?
-
Чому зараз тут
виловлюється значно менше риби цінних сортів?
-
Як прибережні
райони морів використовуються для відпочинку й туризму?
7) Розповідь вчителя: “Природні ресурси Чорного моря»
Із мінеральних ресурсів найбільше значення мають родовища
нафти й природного газу на шельфі Чорного моря та в центральній частині
Азовського моря. На соляній сировині Сиваша працюють хімічні підприємства, що
виготовляють магнезіальну, калійну, натрієву солі. Цілющі грязі затоки
використовують із лікувальною метою.
Великим є значення морів для відпочинку й туризму, які
допомагають відновити фізичні й духовні сили людей. На узбережжі, що
простяглися на сотні кілометрів, розташовані турбази, санаторії, будинки
відпочинку, пансіонати, дитячі табори. Особливо привабливою є природа
Південного берега Криму, де можна відчути дивне поєднання теплого клімату,
мальовничих гір, рідкісної рослинності, цілющих джерел і морських просторів.
8) Виступ учня –
«Еколога» та демонстрація уривку з фільму “Екологічні катастрофи” (забруднення
акваторії моря нафтою, сірою, мазутом; знищення органічного світу, руйнування
берегової лінії).
Під час перегляду матеріалу учні повинні вирішити:
Під час перегляду матеріалу учні повинні вирішити:
А) Які існують шляхи вирішення екологічних проблем;
Б) Які конкретні заходи потрібно прийняти в разі
виникнення будь- якої екологічної проблеми .
Учні повинні дати аргументовану відповідь і висловити
своє ставлення до екологічних проблем і господарської діяльності людини на
морі.
V. Закріплення нових знань і вмінь
учнів
Бесіда
-Охарактеризувати ГП Чорного моря.
-Які основні природні ресурси Чорного моря?
-Дайте оцінку екологічному становищу Чорного моря.
VI. Підсумки уроку
Прийом «Мене
вразило»
Учні називають факти з матеріалу уроку, які
їх найбільше вразили.
Оцінювання роботи учнів, висновки.
VII. Д/з : 1) прочитати текст параграф 68;
Скласти проект «Екологічні заходи по збереженню
органічного світу Чорного моря».
Сайти: